Reklam
Reklam
Logo - www.balikesirbuyuksehirrehberi.com

Zeytinyağı Üreticisi Ucuz Zeytinyağı İçin Kdv’de İndirim Bekliyor


Eklenme Tarihi : 12-6-2018
Zeytinyağı Üreticisi Ucuz Zeytinyağı İçin Kdv’de İndirim Bekliyor

Zeytinyağı üreticileri, sağlık iksiri olarak adlandırılan zeytinyağının üreticiye zarar vermeden halka daha ucuza ulaşması için KDV’de indirim bekliyor.

Zeytinyağı üreticileri, sağlık iksiri olarak adlandırılan zeytinyağının üreticiye zarar vermeden halka daha ucuza ulaşması için KDV’de indirim bekliyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde tarımsal gündemi değerlendiren Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili ve Genel Sekreter Ali Yılmaz Dike, "Bölgemizde son 3-5 yıldan beri küresel mevsim değişiklikleri sebebiyle yaşanan olaylardan dolayı gerek zeytinde gerekse diğer ürünlerde mevsimler 15 gün geriye geldi diyebiliriz. Şu anda zeytin güvesine karşı ilaçlama çalışmalarını bitirme noktasındayız. Halbuki bunlar başka yıllarda 10-15 Haziran gibi başlıyordu. Bunun için mevsimsel değişiklikleri yakından takip ederek, eski alışkanlıklara bağlı kalmayarak muhakkak ilçe tarım müdürlükleri ve ziraat odaları ile birlikte üreticilerimizin hareket etmesini istiyorum" dedi.

Türkiye’nin zeytinyağında hızlı bir büyüme içinde olduğunu ifade eden Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı Cahit Çetin de, "Zeytinyağında Mehdi Bey zamanında başlayan süreç doğru bir hedefi tarif etmiştir. Bu da 700 bin ton üretimdir. Esasında rahmetli Rahmi Çağan’ı anmadan geçemeyeceğim. 57. hükümette bozuk orman alanlarını zeytinciliğe açmasıyla başlayan zeytine değer veren bir süreci yaşamıştır Türkiye. Bu başlangıçtır, böyle devam edip geldi. Bu Mehdi Bey zamanında çok üst düzeye taşındı. Geçen yıl üretim 287 bin ton seviyelerinde oldu ama bunu nedense açıklamadılar. Bu bir eksikliktir" diye konuştu.

İç piyasada tüketimin artması gerektiğini ancak diğer sıvı yağlar ile rekabet konusunda zeytinyağının desteklenerek tüketiciye daha ucuz ürün sunulması gerektiğini ifade eden Başkan Çetin, "Şu ana kadar ihracatta dökme yaklaşık 28 bin ton, varilli 5 bin 500 ton ve ambalajlı 12 bin 600 ton ile toplamda 46 bin ton civarında bir ihracatımız var. Bunun parasal karşılığı da aşağı yukarı 187 milyon dolar. Ama bu daha fazla olmalı. Bu rakamlar bulunduğumuz tarih itibariyle. Daha sonra Ağustos’a doğru artacaktır bunlar. İhracatın 100 bin tonu geçeceğini hesaplıyorum ben. Ama iç piyasada da 120 bin ton bir tüketim var. Bu artık biliniyor. 80 milyon nüfusta kişi başına 1 buçuk, 2 ton kilo tüketim olduğunu düşündüğümüzde 150 bin ton olması bekleniyor ama ekonomik tercihler sebebiyle tüketicinin başka ürünlere kayma ihtimalini de göz önüne almak lazım. Bunun içinde zeytinyağının Türkiye’de tüketilmesini sağlamak için kesinlikle bazı tedbirlerin alınması lazım. Halkın daha ucuza zeytinyağı tüketmesi için, üreticinin zarar görmeden devletin bazı sübvansiyonlar yapması lazım. Nedir bunlar, KDV indirimi gibi, zeytinyağı üreticisine prim vermek gibi" dedi. - BALIKESİR

kaynak: sondakika.com

Bu haber 391 kez okunmuştur


YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 7071
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle WEB SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:18.207.254.88)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...

Aramalar :

Diğer Haberler

Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
sanalbasin.com üyesidir
Reklam
Reklam