Diş Bakımı ve Önemi

Kedi ve köpeklerde dişler besinlerin koparılması ve parçalanmasında, savunmalarda kullanılmaktadır. Kedi ve köpeklerde ilk dişleri süt dişleridir sonra kalıcı dişler onların yerini almaktadır. Kedi ve köpeklerde diş yapısı üç ayrı katmandan oluşmaktadır. Bu tabakalar dentis (substantia eburnea), mine tabakası (subst.adamantna), seme nt (subst.ossea) tabakasıdır. Süt dişleri kalıcı dişlere oranla daha iri ve güçlüdürler bu nedenle yavru köpeklere 6 aylık olana kadar kemik verilmemesi gerekir nedeni süt dişlerinin olması ve kemiği yeterince kıramadan yutmaları sonucu problemlerin çıkmasıdır (özellikle tavuk kemiği iç organlarda batma yapmaktadır). Kesi ve köpeklerde dişler fonksiyonlarına göre kesici dişler, köpek dişleri, öğütücü dişler diye üçe ayrılmaktadır. Öğütücülerde kendi arasında ön öğütücüler ve arka öğütücüler olarak ayrılır.

Microchipin  Önemi

Küçük dostunuz ailenizin önemli bir üyesidir. Her yıl birçok evcil hayvan çalınmakta veya kaybolmaktadır. Küçük dostunuzun kaybolmasını ve çalınmasını önlemek için en gelişmiş kimliklendirme sistemi olan mikroçipi düşünmelisiniz.Yurt dışı çıkışlarda kan testi ile beraber zorunlu uygulamadır.
Mikroçip uygulaması kedinizin ve köpeğinizin kimlik numarasının benzersizliğini garanti altına alacaktır.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4,6,17 ve Uygulama Yönetmeliğinin 7,10,21.Maddeleri uyarınca belediyelere verilen hayvanları kayıt altına alma görevi ve aynı yönetmeliğin 12. maddesi uyarınca Hayvan sahiplerine hayvanlarını kaydettirme yükümlülüğü getirilmiştir.Buna göre pet hayvanları mikroçip uygulamasına tabii tutulmaktadır.

Chek-up Önemi

Günümüz modern hekimliğinde hastalıkların ortaya çıkmasını beklemek ve tedavi etmek yerine, hastalıkları henüz klinik belirti vermeden tespit etmek ve canlıda herhangi bir bozukluk oluşmada önlemek amaçlanmaktadır.

Bu anlamda beşeri hekimlikte olduğu gibi veteriner hekimlikte de check-up programlarının önemi her geçen gün artmaktadır.
Unutulmaması gereken en önemli konu kedi ve köpek metabolizma hızının insandan 6-7 kat daha fazla olmasıdır, bu durumda hastalıklar çoğu kez hızla ortaya çıkmakta ve seyri hatta iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşmektedir. Veteriner hakimlikte her yıl yapılan check-up insanlarda yaklaşık olarak her 5 yılda bir yapılan check-up lar gibidir.
Bu açıdan veteriner hekimlikte özellikle, kanser, kalp, endokrin ve metabolik hastalıkların görülme sıklığının artmaya başladığı 6 yaş ve sonrasında senelik check-uplar petlerin sağlıklarının korunmasında yapılabileceken önemli ve etkili girişimdir.


ana sayfa alt resim